Płyn ATF – oryginał czy zamiennik? 24 maja 2018

Dobry płyn ATF jest podstawą bezproblemowego użytkowania automatycznej skrzyni biegów. Duża część kientów sądzi, że pewność daje jedynie stosowanie produktów oryginalnych.

Oryginalne płyny ATF produkowane są zgodnie z wymogami danego producenta samochodów i w wielu przypadkach na jego specjalne zamówienie. Przechodzą rygorystyczne testy jakości i bezpieczeństwa.
Oryginał jest częścią rekomendowaną przez producenta samochodów i sprzedawaną w ASO. Należy pamiętać, że ASO często nie posiada płynów ATF gdyż są one niewymienialne, a wymienia się je wraz całą skrzynią biegów. Zakłady naprawy skrzyń biegów mają jednak diametralnie inne zdanie. Oryginalne płyny ATF oferowane są często w bardzo wysokich cenach, przez co nieświadomy użytkownik płaci głównie za znaczek i logo producenta auta. Zamiennik jest alternatywą wobec części oryginalnej. Regulują to również przepisy prawa unijnego, które dopuszczają możliwość stosowania zamienników podczas okresowych wymian płynów eksploatacyjnych, nawet w ASO. Aby płyn ATF był pełnoprawnym zamiennikiem, musi spełniać te same normy co produkt oryginalny. Normy te określane są przez producentów skrzyń w aprobatach, specyfikacjach i dopuszczeniach, które każdy zamiennik musi zawierać, aby móc zastąpić produkt oryginalny.
Najlepsze zamienniki produkowane i testowane są identycznie jak produkty oryginalne i zapewniają doskonałą jakość oraz pełne bezpieczeństwo ich stosowania.

Płyn ATF – oryginał czy zamiennik?